احتمالاً فکر می‌کنید که مسواک زدن چیزی است که از قبل می‌دانید چگونه انجام دهید. به هر حال، آیا مسواک زدن چیزی نیست که همه ما در سنین جوانی یاد می گیریم و آن را بلد هستیم؟ اما ممکن است تعجب کنید – تصورات غلط در مورد نحوه صحیح مسواک زدن بسیار رایج است. ممکن است به برخی افراد در دوران کودکی چیزی اشتباه آموزش داده شده باشد. در موارد دیگر، خطاها در طول سال ها رخ می دهد و ممکن است شما به آن عادت کرده باشید. در هر صورت، مطمئن شوید که واقعاً می دانید چگونه دندان های خود را مسواک بزنید، ارزشمند است. در اینجا ده مرحله ای که باید دنبال کنید آورده شده است.

  1. از مسواک مناسب استفاده کنید.

برای بسیاری از افراد، مسواک نرم ایمن ترین انتخاب خواهد بود. بسته به شدت مسواک زدن شما و استحکام دندان‌هایتان، برس‌هایی با موهای متوسط و سفت می‌توانند به لثه، سطح ریشه و مینای دندان‌های محافظ آسیب بزنند. از مسواک های دارای موهای طبیعی استفاده نکنید، زیرا آنها می توانند باکتری های مفید را حفظ کنند. سر مسواک باید به اندازه ای کوچک باشد که به تمام دندان های شما برسد. یک مسواک با دسته ای انتخاب کنید که به راحتی در دست شما قرار بگیرد.

  1. مسواک های قدیمی را عوض کنید.

یک مسواک عالی برای مدت طولانی در حالت خوب باقی نمی ماند. مسواک معمولاً پس از چند ماه استفاده باید بیرون ریخته شود. مراقب علائم فرسوده شدن مسواک باشید. اگر پرزهای مسواک فرسوده شده اند و دیگر صاف نمی ایستند، وقت آن است که یک مسواک جدید تهیه کنید.

  1. دو بار در روز مسواک بزنید.

مسواک زدن فقط یک بار در روز بسیار بهتر از عدم استفاده از آن است، اما دو بار در روز چیزی است که واقعاً مورد نیاز است. غذا می تواند تنها در هشت ساعت به مواد مضر تبدیل شود، به این معنی که فقط یک بار مسواک زدن در روز، باعث می شود مواد مضر روی دندان شما باقی بماند.

ده قدم مسواک زدن| هدی دنت

  1. از خمیر دندان مناسب استفاده کنید.

باید از خمیردندانی استفاده کنید که حاوی فلوراید باشد. فلوراید هم پلاک یا مواد مضر را از بین می برد و هم مینای دندان را تقویت می کند. برندهای خمیردندان ویژگی های بسیار متنوعی مانند سفید کننده، حساسیت زدایی و کنترل تارتار و همچنین طعم های مختلف را ارائه می دهند. هر برندی را که با ترجیح شما مطابقت دارد انتخاب کنید.

  1. از تکنیک صحیح استفاده کنید.

ابتدا فقط به اندازه یک نخود خمیر دندان بمالید. به جای حرکت روی دندان ها، باید با حرکات دایره ای کوچک مسواک بزنید. هنگام مسواک زدن جلوی دندان ها، مسواک خود را با زاویه 45 درجه نگه دارید. داخل دندان های خود را با بازکردن و زاویه دار کردن مسواک به سمت خط لثه تمیز کنید.

  1. ملایم باشید.

مسواک زدن پرانرژی و محکم دندان ها به این معنی نیست که شما کار تمیز کردن را بهتر انجام می دهید. در واقع، مسواک زدن شدید می تواند به مینای دندان و لثه آسیب برساند. مسواک هایی که خیلی زود فرسوده می شوند، نشانه قوی این است که شما خیلی سخت مسواک می زنید.

  1. زمان کافی برای مسواک زدن اختصاص دهید

مسواک زدن خیلی سریع یک اشتباه رایج است، زیرا تمیز کردن دندان ها می تواند خسته کننده باشد. به آرامی دور دهان خود حرکت کنید و حداقل ده ثانیه را در هر ناحیه بگذرانید. به طور کلی، شما باید حدود سه دقیقه را صرف مسواک زدن دندان های خود کنید.

  1. زبان خود را مسواک بزنید.

بله، مسواک شما فقط برای دندان های شما نیست. باکتری هایی که روی زبان رشد می کنند به سختی حذف می شوند. دهانشویه برای تمیز کردن آن به تنهایی موثر نیست، بنابراین مسواک زدن ضروری است. به سادگی کل زبان خود را با خمیر دندان تازه مسواک بزنید و تا جایی که راحت است به دهان خود برسید تا سلامت آن را تضمین کنید.

ده قدم مسواک زدن| هدی دنت

  1. مسواک خود را بشویید.

پس از اتمام مسواک زدن، مسواک شما باکتری های مضر زیادی روی آن خواهد داشت. اگر مسواک خود را تمیز نکنید، دفعه بعد که سعی می کنید دندان های خود را تمیز کنید و مسواک بزنید، به سادگی آن باکتری ها را دوباره وارد دهان خود می کنید. مسواک خود را برای چند ثانیه زیر شیر آب بشویید، سپس آن را در جایی قرار دهید تا خشک شود.

  1. از نخ دندان استفاده کنید.

نخ دندان یکی از اجزای تمیز کردن دندان‌ ها است که اغلب حذف می‌ شود. این اشتباه را انجام ندهید به همان اندازه که مسواک زدن موثر است، این کار به تنهایی نمی تواند سلامت دندان های شما را تضمین کند. تکه های کوچک باقی مانده غذا بین دندان ها گیر می کند و نخ دندان کشیدن تنها راه حذف آنهاست. حداقل یک بار در روز بین تمام دندان های خود نخ دندان بکشید.

مسواک زدن برای سلامت دهان و دندان ضروری است. مشکلات دندان می تواند هم پرهزینه و هم دردناک باشد. مسواک زدن تنها راه برای از بین بردن باکتری های تشکیل دهنده پلاک است که در صورت عدم تمیز کردن، باعث ایجاد حفره و بیماری های لثه می شود. اهمیت مسواک زدن به این دلیل است که این ایده خوبی است که مطمئن شوید واقعاً دندان های خود را به درستی تمیز می کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button