حفره و پوسیدگی دندان | هدی دنت

 

حفره‌ها نواحی آسیب دیده در سطح سخت و سفت دندان شما هستند که به منافذ یا سوراخ‌های کوچک تبدیل می‌شوند. پوسیدگی دندان که پوسیدگی یا خرابشدگی دندان نیز نامیده می‌شود، به دلیل ترکیبی از عوامل از جمله باکتری در دهان، خوردن تنقلات مکرر، نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین و تمیز نکردن خوب دندان‌ها ایجاد می‌شود.

پوسیدگی و خراب شدن دندان یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی در جهان است. این مشکلات به ویژه در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان مسن شایع هستند. اما هر کسی که دندان دارد ممکن است دچار پوسیدگی شود، از جمله نوزادان.

اگر حفره‌ها درمان نشوند، بزرگ‌تر می‌شوند و لایه‌های عمیق‌تری از دندان‌های شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. آنها می‌توانند منجر به دندان درد شدید، عفونت و از دست دادن دندان شوند. مراجعه منظم به دندانپزشک و عادت های خوب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بهترین راهکار شما برای محافظت در برابر پوسیدگی و پوسیدگی دندان است.

علائم پوسیدگی دندان

علائم و نشانه های حفره ها بسته به وسعت و محل آنها متفاوت است. هنگامی که یک پوسیدگی تازه شروع شده است، ممکن است اصلاً علائمی نداشته باشید. با بزرگتر شدن پوسیدگی، ممکن است علائم و نشانه هایی مانند:

 • دندان درد یا دردی که بدون هیچ دلیل ظاهری رخ می دهد
 • حساسیت دندان
 • درد خفیف تا شدید هنگام خوردن یا نوشیدن چیزی شیرین، گرم یا سرد
 • سوراخ ها یا حفره های قابل مشاهده در دندان های شما
 • لکه های قهوه ای، سیاه یا سفید روی هر سطحی از دندان
 • درد هنگام گاز گرفتن

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

ممکن است از تشکیل حفره آگاه نباشید. به همین دلیل مهم است که به طور منظم معاینات و تمیز کردن دندان ها را انجام دهید، حتی زمانی که دندان‌های شما سالم و خوب است. با این حال، اگر دندان درد یا درد دهان را تجربه کردید، در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

علل پوسیدگی و ایجاد شدن حفره در دندان

پوسیدگی دندان به دلیل خراب شدن دندان ایجاد می شود – فرآیندی که در مرور زمان اتفاق می افتد. در اینجا نحوه ایجاد پوسیدگی دندان آمده است:

 • پلاک تشکیل می شود. پلاک دندانی یک لایه چسبناک شفاف است که دندان های شما را می‌پوشاند. به خاطر خوردن زیاد قند و نشاسته و تمیز نکردن خوب دندان هاست. وقتی قندها و نشاسته ها از روی دندان شما پاک نمی‌شوند، باکتری‌ها به سرعت شروع به تغذیه از آنها می‌کنند و پلاک تشکیل می دهند. پلاک‌هایی که روی دندان‌های شما باقی می‌مانند می‌توانند در زیر یا بالای خط لثه سخت شوند و به جرم دندان تبدیل شوند.
 • حملات پلاک اسیدهای موجود در پلاک مواد معدنی موجود در مینای سخت و بیرونی دندان شما را از بین می‌برند. این فرسایش باعث ایجاد منافذ یا سوراخ‌های ریز در مینای دندان می‌شود – مرحله اول حفره ها. هنگامی که نواحی مینای دندان از بین رفت، باکتری و اسید می توانند به لایه بعدی دندان شما که عاج نام دارد برسند. این لایه نرمتر از مینای دندان است و در برابر اسید مقاومت کمتری دارد. عاج دارای لوله های کوچکی است که مستقیماً با عصب دندان در ارتباط است و باعث ایجاد حساسیت می‌شود.
 • تخریب ادامه دارد. همانطور که پوسیدگی دندان ایجاد می‌شود، باکتری‌ها و اسید به حرکت خود در دندان ها ادامه می دهند و در کنار مواد داخلی دندان (پالپ) که حاوی اعصاب و عروق خونی است حرکت می کنند. پالپ در اثر باکتری متورم و تحریک می‌شود. از آنجایی که داخل دندان جایی برای گسترش تورم وجود ندارد، عصب تحت فشار قرار می گیرد و باعث درد می‌شود. ناراحتی و پوسیدگی حتی می‌تواند خارج از ریشه دندان تا استخوان گسترش یابد.

حفره و پوسیدگی دندان | هدی دنت

عوامل خطرناکی که باید به آن‌ها توجه کنید

همه افرادی که دندان دارند در معرض خطر پوسیدگی هستند، اما عوامل زیر می‌توانند این خطر را افزایش دهند:

 • محل دندان. پوسیدگی اغلب در دندان‌های عقب شما (آسیاب‌های مولر و پرمولر) رخ می‌دهد. این دندان‌ها دارای شیارها، حفره‌ها و شکاف‌های زیادی هستند و ریشه‌های متعددی دارند که می‌توانند ذرات غذا را جمع کنند. در نتیجه تمیز نگه داشتن آنها سخت‌تر از دندان‌های جلویی شماست که صاف تر و راحت تر است.
 • برخی غذاها و نوشیدنی ها. غذاهایی که برای مدت طولانی به دندان شما می‌چسبند – مانند شیر، بستنی، عسل، شکر، نوشابه، میوه‌های خشک، کیک، کلوچه‌ها، آب نبات‌های سفت و نعنا، غلات خشک و چیپس – بیشتر از غذاها باعث پوسیدگی می‌شوند. که به راحتی توسط بزاق شسته می‌شوند.
 • مصرف مکرر میان وعده یا بصورت کم کم. هنگامی که به طور پیوسته میان وعده می خورید یا نوشیدنی های شیرین می نوشید، به باکتری های دهان سوخت بیشتری می دهید تا اسیدهایی تولید کنند که به دندان‌های شما حمله کرده و آنها را فرسوده می‌کند. و نوشیدن نوشابه یا سایر نوشیدنی های اسیدی در طول روز به ایجاد یک پوشش اسیدی مداوم روی دندان های شما کمک می کند.
 • تغذیه نوزاد قبل از خواب هنگامی که به نوزادان قبل از خواب بطری‌های پر از شیر، شیر خشک، آبمیوه یا سایر مایعات حاوی قند داده می‌شود، این نوشیدنی‌ها ساعت‌ها در هنگام خواب روی دندان‌های آنها باقی می‌مانند و باکتری های عامل پوسیدگی را از آن تغذیه می کنند. این آسیب اغلب پوسیدگی دندان شیشه شیر نامیده می‌شود. هنگامی که کودکان نوپا در حال نوشیدن از یک فنجان نوشیدنی از این نوشیدنی‌ها هستند، آسیب مشابهی ممکن است رخ دهد.
 • مسواک زدن ناکافی اگر بلافاصله پس از خوردن و آشامیدن دندان‌های خود را تمیز نکنید، پلاک به سرعت تشکیل می‌شود و اولین مراحل پوسیدگی می‌تواند آغاز شود.
 • دریافت نکردن فلوراید کافی فلوراید، یک ماده معدنی طبیعی، به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند و حتی می‌تواند مراحل اولیه آسیب دندان را معکوس کند. به دلیل فوایدی که برای دندان ها دارد، فلوراید به بسیاری از منابع آب عمومی اضافه می‌شود. همچنین یک عنصر رایج در خمیر دندان و دهان شویه‌ها است. اما آب معمولی معمولا حاوی فلوراید نیست.
 • سن کمتر یا بالاتر. در اکثر کشورها، حفره‌ها و پوسیدگی دندان در کودکان و نوجوانان بسیار کوچک شایع است. افراد مسن نیز در معرض خطر پوسیدگی بیشتری هستند. با گذشت زمان، دندان‌ها ممکن است فرسوده شوند و لثه‌ها عقب بروند و دندان‌ها را در برابر پوسیدگی ریشه آسیب پذیرتر کند. همچنین افراد مسن ممکن است از داروهای بیشتری استفاده کنند که جریان بزاق را کاهش می‌دهد و خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد.
 • دهان خشک. خشکی دهان به دلیل کمبود بزاق ایجاد می‌شود که با شستن مواد غذایی و پلاک دندان از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. مواد موجود در بزاق نیز به مقابله با اسید تولید شده توسط باکتری ها کمک می کند. برخی داروها، برخی شرایط پزشکی، تشعشعات به سر یا گردن، یا داروهای شیمی درمانی خاص می‌توانند با کاهش تولید بزاق، خطر ابتلا به حفره و پوسیدگی را افزایش دهند.
 • پرکننده های فرسوده. با گذشت سال‌ها، پرکردگی‌های دندانی می‌توانند ضعیف شوند، شروع به شکستن کنند یا لبه های ناهموار ایجاد کنند. این اجازه می‌دهد تا پلاک‌ها راحت تر ساخته شوند و حذف آن را سخت‌تر می‌کند. دستگاه‌های دندان‌پزشکی می‌توانند به خوبی نصب نشوند، و این ممکن است اجازه دهد پوسیدگی در زیر آنها شروع شود.
 • سوزش سردل. سوزش سر دل یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) می تواند باعث شود اسید معده به دهان شما جریان یابد (ریفلاکس)، مینای دندان شما را از بین می‌برد و باعث آسیب قابل توجه دندان می‌شود. این امر بیشتر عاج را در معرض حمله باکتری ها قرار می‌دهد و باعث پوسیدگی دندان می‌شود. دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا ریفلاکس معده دلیل از دست دادن مینای دندان شما است یا خیر.
 • اختلالات اشتها. بی‌اشتهایی و پرخوری عصبی می تواند منجر به فرسایش و پوسیدگی دندان شود. اسید معده ناشی از استفراغ‌های مکرر (پاک کردن) دندان ها را شسته و شروع به حل کردن مینای دندان می کند. اختلالات خوردن نیز می تواند در تولید بزاق اختلال ایجاد کند.

حفره و پوسیدگی دندان | هدی دنت

راه‌های جلوگیری

بهداشت خوب دهان و دندان می‌تواند به شما در جلوگیری از پوسیدگی و خراب شدن دندان کمک کند. در اینجا چند نکته برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی وجود دارد. از دندانپزشک خود بپرسید که کدام توصیه برای شما مناسب است.

 • بعد از خوردن یا نوشیدن با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. دندان های خود را حداقل دو بار در روز و در حالت ایده آل بعد از هر وعده غذایی با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. برای تمیز کردن بین دندان‌ها، از نخ دندان استفاده کنید یا از پاک کننده بین دندانی استفاده کنید.
 • دهان خود را بشویید. اگر دندانپزشک شما احساس می‌کند که شما در معرض خطر ایجاد حفره هستید، ممکن است به شما توصیه کند که از دهانشویه با فلوراید استفاده کنید.
 • به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. تمیز کردن دندان‌های حرفه‌ای و معاینات منظم دهان را انجام دهید، که می‌تواند به جلوگیری از مشکلات یا تشخیص زودهنگام آنها کمک کند. دندانپزشک شما می‌تواند برنامه ای را که برای شما بهترین است را توصیه کند.
 • مقداری آب زیر شیر بنوشید. اکثر منابع آب عمومی فلوراید اضافه کرده‌اند که می‌تواند به کاهش پوسیدگی دندان کمک کند. اگر فقط آب بطری بدون فلوراید بنوشید، مزایای فلوراید را از دست خواهید داد.
 • غذاهایی که برای دندان سالم هستند بخورید. برخی از غذاها و نوشیدنی ها برای دندان های شما بهتر از بقیه هستند. از غذاهایی که برای مدت طولانی در شیارها و حفره‌های دندان شما گیر می‌کنند خودداری کنید یا بلافاصله پس از خوردن آنها را مسواک بزنید. با این حال، غذاهایی مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه جریان بزاق را افزایش می‌دهند و قهوه، چای و آدامس های بدون قند اشباع نشده به شستن ذرات غذا کمک می‌کنند.
 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button