بلیچینگ دندان | هدی دنت

 

بلیچینگ دندان رایج ترین روش انجام زیبایی در دندانپزشکی است. بلیچینگ دندان یکی از ایمن‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین درمان‌های زیبایی دندانپزشکی برای دندان‌های بدرنگ نسبت به روش‌های دیگر مانند روکش یا لمینت و کامپوزیت برای افزایش زیبایی لبخند فردی است.

این درمان برای افرادی که دندان ها و لثه های سالم و ترمیم نشده دارند ایده آل است. سفید کردن دندان نمی تواند تغییر رنگ کاملی ایجاد کند اما ممکن است سایه موجود را روشن کند و دائمی نباشد.

در حال حاضر، مواد سفید کننده که مورد استفاده قرار می گیرند عمدتاً بر پایه هیدروژن پراکسید یا پراکسید کاربامید هستند. عامل اکسید کننده پراکسید به تخلخل های موجود در ساختار کریستالی میله مانند مینا نفوذ کرده و لکه را از بین می برد.

دندان‌های زرد در مقایسه با دندان‌های قهوه‌ای به بلیچینگ پاسخ بهتری می‌دهند. روشن شدن لکه های خاکستری یا بنفش یا تتراسایکلین دشوارتر است و ممکن است نیاز به سفید کردن طولانی مدت داشته باشد.

اگر سیگار می‌کشید، مشروب می‌نوشید که دندان‌هایتان را لکه‌دار می‌کنند، این اثر کمتر باقی می‌ماند.

دندان ها ممکن است به دلایل مختلف زرد یا تغییر رنگ دهند. اگرچه سن یک دلیل مهم است ،  سیگار کشیدن، برخی غذاها مانند : قهوه و چای و همچنین آنتی بیوتیک ها  نیز می توانند باعث زرد شدن دندان ها شوند. با این حال، بلیچینگ یک راه عالی برای تبدیل دوباره دندان های لکه دار و زرد به دندان های سفید درخشان است. برای دانستن بیشتر در مورد بلیچینگ تا اخر این مقاله همراه ما باشید.

بلیچینگ دندان | هدی دنت

بلیچینگ دندان: سفید نگه داشتن دندان ها

بلیچینگ دندان بخشی از درمان زیبایی و فرآیندی است که در آن دندانپزشک با از بین بردن آثار تغییر رنگ، رنگ دندان های شما را روشن می کند. دو روش برای انجام بلیچینگ دندان وجود دارد :

بلیچینگ خانگی و بلیچینگ در کلینیک (بلیچینگ در مطب).

  1. بلیچینگ داخل کلینیک

یک پزشک در مطب بلیچینگ را در کلینیک با کمک زیرساخت های پزشکی انجام می دهد.

  1. بلیچینگ خانگی

بلیچینگ خانگی را می توان در منزل با استفاده از موادهای ساخته شده توسط پزشک یا روش های دیگر انجام داد.

درمان سفید کردن دندان

به طور کلی، هر دو روش موثر نشان داده شده اند، اگرچه، نتایج ممکن است بسته به عواملی مانند نوع لکه، سن بیمار، غلظت ماده سفید کننده، زمان و دفعات درمان متفاوت باشد.

بلیچینگ در مطب حاوی 15 تا 43 درصد پراکسید و بلیچینگ خانگی از 3 تا 20 درصد پراکسید است.

سفید کردن دندان در مطب

سفید کردن دندان بهتر توسط دندانپزشک ماهر انجام می شود. ماده سفید کننده مطب بسیار قوی تر از سفید کننده خانگی است. نور، گرما یا ترکیبی از دو ممکن است برای تشدید فرآیند سفید کردن استفاده شود. بلیچینگ را می توان در حدود 45 دقیقه تا 1.5 ساعت در یک بار ویزیت انجام داد.

مثال – لایت بلیچینگ پرکاربردترین فرآیند سفیدکننده است که از لامپ مخصوص پیشرفته برای تسریع فرآیند سفید کردن استفاده می کند.

بلیچینگ دندان در منزل

در این روش سفید کردن دندان را می توان با سفید کردن خمیر دندان [ساینده ملایم و تغییر رنگ دهنده های داخلی دندان ها]، شستشو، نوارها و ژل ها ی عمومی و یا بلیچینگ دندان بر پایه قالب [قالب محتوی ژل بلیچینگ] انجام داد. که قیمت کمتری دارند اما توصیه نمیشود.

سیستم بلیچینگ دندان مبتنی بر قالب

این نوع بلچینگ توسط دندانپزشک ارائه می شوند سیستم بلیچینگ دندان مبتنی بر قالب نوعی قالب مانند محافظ دهان است که از مواد محلول سفید کننده ژل تشکیل شده است. استفاده از قالب محافظ دهان برای چند ساعت در طول روز و شب، دندان های سفید درخشانی را برای شما به ارمغان می آورد. دندانپزشک شما مدت زمان استفاده از سیستم سفید کننده دندان مبتنی بر قالب را برای شما مشخص می کند.

چگونه دندان ها تغییر رنگ می دهند؟

دندان ها به دلیل عادت های ناسالم، بهداشت نامناسب دندان، داروها و عوامل دیگر تغییر رنگ می دهند. تغییر رنگ دندان را می توان به تغییر رنگ بیرونی و تغییر رنگ داخلی طبقه بندی کرد.

تغییر رنگ خارجی زمانی رخ می دهد که لکه ها روی سطح یا مینای دندان تاثیر بگذارند. تغییر رنگ بیرونی به دلیل موارد زیر رخ می دهد:

غذاهای خاص

سیگار و محصولات تنباکودار

نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای

تغییر رنگ درونی زمانی است که لکه داخل دندان باشد. دلایل تغییر رنگ درونی عبارتند از:

ژنتیک

ضربه

پوسیدگی دندان

فلوروزیس

انواع خاصی از داروها

علاوه بر تغییر رنگ درونی و بیرونی، دندان ها به دلیل افزایش سن نیز ممکن است زرد شوند.

سفید کردن دندان ها چقدر طول می کشد؟

تبدیل دندان های شما از زرد به سفید بسته به روش مورد استفاده شما حداقل حدود سه یا چهار هفته طول می کشد.

عوارض سفید کردن دندان

اکثر مردم هیچ گونه عوارض جانبی سفید کردن دندان را نداشته اند. با این حال، برخی از افراد ممکن است با برخی از عوارض جانبی مانند:

حساسیت

این یک مشکل رایج است و معمولاً در بیمارانی با مینای دندان ضعیف رخ می دهد. گاهی اوقات استفاده نادرست از سفید کننده نیز می تواند منجر به حساسیت شود. برای جلوگیری از این مشکل، سفید کردن دندان ها را در کلینیک و توسط پزشک مجرب انجام دهید.

تحریک لثه

هنگام سفید کردن دندان ها، لثه باید ایزوله شود. اگر این کار انجام نشود منجر به تحریک می شود.

بلیچینگ دندان | هدی دنت

موارد منع مصرف

آلرژی به پراکسید

زنان باردار یا شیرده

دندان های حساس

تحلیل لثه

کودکان زیر 16 سال

مناسب ترین گزینه های درمان بلیچینگ با توجه به سبک زندگی، ملاحظات مالی و سلامت دهان بیمار انتخاب می شود. زمانی که تغییر رنگ دندان به جنبه‌های رشدی، لکه‌های بیرونی [سیگار، رژیم غذایی] یا لکه‌های درونی [تتراسایکلین]، تغییرات دندانی مرتبط با سن یا تغییر رنگ ثانویه به ترومای دندان مربوط باشد،میزان اثرگذاری متفاوت خواهد بود.

بلیچینگ دندان بهتر است تحت نظارت دندانپزشک ماهر و متخصص و همچنین پس از معاینه و تشخیص دندانپزشک انجام شود.

نتیجه

سفید کردن دندان ها بهترین راه برای از بین بردن زردی و تغییر رنگ دندان ها است. با این حال، باید توجه داشته باشید که بلیچینگ دندان برای افرادی که دندان های زرد دارند بسیار موثر است. اگر دندان های شما قهوه ای شده اند، انجام این کار فایده چندانی ندارد. به طور کلی، بلیچینگ دندان برای اکثر افراد موثر و بی خطر است. اگر دندان‌های زرد دارید و به دنبال گزینه‌های بلیچینگ دندان هستید، با مشاوران ما در هدی دنت در تماس باشید.

سوالات متداول

  1. آیا بلیچینگ برای دندان مفید است؟

این کار یک گزینه موثر است. با این حال، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنند.

  1. ماندگاری بلیچینگ روی دندان ها چقدر است؟

از فردی به فرد دیگر بستگی دارد. معمولاً تاثیر بلیچینگ بین چند ماه تا چند سال طول می کشد.

  1. هزینه بلیچ دندان چقدر است؟

هزینه بلیچینگ دندان ممکن است از کلینیکی به کلینیک دیگر بسته به مواد مورد استفاده و زمان و روش های کمکی متفاوت باشد. برای دریافت اطلاعات دقیق، با مشاوران ما ارتباط بگیرید.

  1. آیا بلیچینگ به دندان های شما آسیب می رساند؟

اگرچه بلیچینگ نسبتا بی خطر است، اما عوارض جانبی مرتبط با آن ممکن است وجود داشته باشد.

  1. ایمن ترین راه برای سفید کردن دندان ها چیست؟

سیستم های بلیچینگ دندان بر پایه قالب تهیه شده توسط دندانپزشک و انجام آن در مطب و کلینیک ایمن ترین راه ها برای سفید کردن دندان ها هستند.

  1. آیا دندان های زرد می توانند سفید شوند؟

بله بلیچینگ می تواند دندان های زرد و تغییر رنگ داده شده را سفید کند.

  1. مزایا و معایب سفید کردن دندان چیست؟

مزایای سفید کردن دندان

اعتماد به نفس خود را بهبود بخشید

تقویت ظاهر

اگر توسط پزشک انجام شود، نتایج آنی و موثر تری خواهد بود

معایب سفید کردن دندان

حساسیت دندان

سفید کردن دندان دائمی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button