مراقبت از دندان در بارداری | هدی دنت

بارداری یک دوران نشاط آور پر از هیجان همراه با روند آمادگی برای نوزاد جدید شما است،. مراقبت از دندان های خود در دوران بارداری اغلب می تواند آخرین چیزی باشد که در ذهن ما وجود دارد و اکثر ما نمی دانیم که چقدر مهم است! هم برای شما و هم برای نوزاد جدید، حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری ضروری است!

اکثر خدمات و روش‌های دندانپزشکی، از جمله عکس‌برداری با اشعه ایکس، کشیدن دندان، پرکردن دندان، و امور بهداشتی دندان‌ها را می‌توان در دوران بارداری بدون خطر انجام داد.

توصیه می‌شود کشیدن دندان در سه ماهه دوم یا سوم بارداری انجام شده و ترمیم و عصب کشی با صلاحدید دندانپزشک میتواند انجام شوند. برای یافتن پاسخ به رایج ترین سوالات در مورد مراقبت از دندان در دوران بارداری با ما همراه باشید.

آیا می توانم در دوران بارداری از عکاسی اشعه ایکس دندان استفاده کنم؟

گاهی اوقات به نظر می رسد مشکلات دندانی و بارداری با هم همراه هستند. ساییدگی و پوسیدگی های وسیع روی دندان‌های شما می تواند ناشی از هورمون‌ها، حالت تهوع و خوردن میان‌ وعده‌های اضافی می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. مهم است که مراقبت های دندانی مورد نیاز در دوران بارداری را دریافت کنید.

با توجه به ایکه انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) و آکادمی پزشکان خانواده آمریکا، اشعه ایکس دندان در دوران بارداری بی خطر اعلام کرده است ، دندانپزشک شما می تواند شما و کودک را با یک جلیقه سربی یا پیش بند محافظت کند تا هر دو از شما محافظت کنند. حتما قبل از انجام عکسبرداری با اشعه ایکس به دندانپزشک و تکنسین خود اطلاع دهید که باردار هستید.

اشعه ایکس های دیجیتال جدیدتر از دوز کمتری از اشعه ایکس نسبت به اشعه ایکس سنتی استفاده می کند و ایمن تر است. با این حال، قابل درک است که بخواهید از عکس برداری غیر ضروری در دوران بارداری خودداری کنید. برخی از اقدامات دندانپزشکی را می توان تا پس از تولد نوزاد به تعویق انداخت، اما در انجام درمان های دندانپزشکی اورژانسی تردید نکنید. در صورت شک، با دندانپزشک خود در مورد گزینه های قابل انجام مشورت کنید.

آیا کشیدن دندان در بارداری خطراتی دارد؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا تشخیص داده است که کشیدن دندان در این دوران بی خطر است. اگر در دوران بارداری نیاز به کشیدن دارید، سعی کنید آن را در سه ماهه دوم یا بعد از زایمان برنامه ریزی کنید. به دلیل اینکه در طول سه ماهه اول، اندام های حیاتی کودک شما در حال رشد هستند و می خواهیم از هر خطر احتمالی از جمله داروها و آنتی بیوتیک ها جلوگیری شود. سه ماهه سوم نیز بی خطر است. با این حال، دراز کشیدن به پشت برای مدت طولانی می تواند برای شما ناراحت کننده باشد.

مراقب بهداشت دهان و دندان خود در دوران بارداری باشید تا از کشیدن غیر ضروری جلوگیری کنید. اگر مجبور به کشیدن دندان هستید، با دندانپزشک و متخصص زنان و زایمان خود در مورد داروهای مسکن و آنتی بیوتیک های بی‌خطر مشورت کنید.

مراقبت از دندان در بارداری | هدی دنت

آیا بی حسی دندان در دوران بارداری بی خطر است؟

مطالعه ای در سال 2015 که در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا (JADA) منتشر شد، نشان داد که درمان دندان با بی‌حس کننده‌های موضعی، از جمله درمان در سه ماهه اول بارداری، بی خطر است. محققان هیچ تاثیری بر پیامدهای بارداری در میان زنانی که در دوران بارداری بی حس کننده های موضعی دریافت کردند، پیدا نکردند.

محققان ادعا می کنند که بسیاری از زنان در دوران بارداری حتی در صورت بروز مشکلات دندانی مراجعه به دندانپزشک را به تاخیر می اندازند. رییس این تحقیقات بیان میکند : «این یک دوره زمانی حیاتی در زندگی یک زن است و حفظ سلامت دهان و دندان ارتباط مستقیمی با سلامت کلی دارد. دندانپزشکان و پزشکان باید زنان باردار را به حفظ سلامت دهان و دندان خود با ادامه مراقبت‌های معمول دندانپزشکی و جستجوی درمان در صورت بروز مشکلات تشویق کنند. اگر در مورد بی‌حسی دندان دراین دوران نگران هستید، هنگام بارداری در مورد بی خطر بودن هر گونه درمان دندانپزشکی با دندانپزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید تا حد امکان از بیحسی کمتری استفاده کند، تا زمانی که شما مشکلی نداشته باشید.

اما اگر احساس درد دارید، شما و کودک دچار استرس می شوید، بنابراین در صورت لزوم درخواست بی حسی بیشتری کنید.

آیا می توان در دوران بارداری پرکردگی دندان داشت؟

در این دوران ممکن است به دلیل تهوع صبحگاهی و افزایش اسیدیته در دهان، هوس خوردن میان وعده های شیرین و کاهش توجه به سلامت دهان و دندان، خطر بیشتری برای دندان های شما داشته باشد. با تشدید این مشکل، برخی از زنان به دلیل نگرانی در مورد بارداری، مراقبت از دندان را به تعویق می اندازند.

طبیعی است که در دوران بارداری نگران پرکردن دندان باشید. با این حال، اکثر متخصصان زنان و زایمان و انجمن دندانپزشکی آمریکا موافق هستند که پوسیدگی‌ها را می توان در هر زمانی در طول بارداری با خیال راحت درمان کرد. در صورت امکان. زمانی که خطر تهوع از بین رفته است، پر کردن را در سه ماهه دوم برنامه ریزی کنید.

آمالگام های دندانی مورد استفاده در “پرکردن” حاوی جیوه است و می تواند خطر کمی برای کودک ایجاد کند. در صورت نیاز به پر کردن، آمالگام های بالقوه و خطرات آنها را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. او ممکن است پر کردن موقت یا پر کردن با آمالگام متفاوت و یا کامپوزیت را توصیه کند. در دوران بارداری به توصیه های دندانپزشک خود گوش دهید که چه دندان هایی برای شما و کودکتان بی خطر هستند.

با وجود این خطرات، درمان مشکلات دندانی در دوران بارداری بسیار بهتر از صبر کردن است. خطرات عدم درمان عفونت یا سایر مشکلات دندانی برای مادر و کودک قابل توجه است. هنگام بارداری به دندانپزشک خود بگویید و به او اعتماد کنید تا مطمئن ترین درمان ها را توصیه کند.

مراقبت از دندان در بارداری | هدی دنت

آیا می توانم در دوران بارداری جرم گیری دندان انجام دهم؟

جرم گیری دندان در دوران بارداری نه تنها بی خطر است، بلکه توصیه می شود. ژنژیویت یک مشکل رایج در دوران بارداری است و با تمیز کردن منظم دندان ها قابل پیشگیری یا درمان است. علائم التهاب لثه عبارتند از:

  • خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
  • لثه های قرمز پف کرده
  • حساسیت هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن

هورمون های بارداری، افزایش جریان خون و تحریک دهان به دلیل تهوع صبحگاهی، همگی با هم مرتبط بوده و باعث بیماری های لثه می شوند. در برخی موارد، التهاب و عفونت می تواند گسترش یابد و خطرات بیشتری ایجاد کند. اکثر دندانپزشکان موافقند که تمیز کردن اضافی دندان در دوران بارداری یک اقدام احتیاطی خوب در برابر التهاب لثه بارداری ( ژنژیویت)و خطرات مرتبط با آن است.

چه زمانی باید درباره بارداری خود به دندانپزشکم بگویم؟

همیشه باید قبل از هر گونه قرار ملاقات دندانپزشکی به دندانپزشک خود بگویید که باردار هستید. او با دقت بررسی می‌کند که کدام درمان‌ها مناسب هستند و آیا اقدامات احتیاطی اضافی لازم است یا خیر. با اطلاع دادن به دندانپزشک خود در مورد بارداری خود در اسرع وقت، دندانپزشک شما می‌تواند نقشه راه و توصیه‌های بهتری برای مراقبت‌های دندانی شما در این مدت ارائه دهد.

دندانپزشک شما وضعیت سلامت دندان شما را می‌داند و ممکن است اقدامات احتیاطی اضافی مانند تمیز کردن اضافی را توصیه کند.اگر نمی‌دانید بپرسید که آیا باید برای تمیز کردن برنامه ریزی کنید و سعی کنید هر گونه درمان لازم را در سه ماهه دوم برنامه ریزی کنید.

آیا باید بعد از زایمان با دندانپزشکم در تماس باشم؟

در طول بارداری و پس از زایمان، دندان‌ها و لثه‌های شما مانند بدنتان دچار تغییراتی می‌شوند. بهتر است پس از زایمان با دندانپزشک خود پیگیری کنید. در این زمان، هر درمانی که به تعویق افتاده است را می توان به پایان رساند و دندانپزشک شما می تواند سلامت دندان ها و لثه های شما را ارزیابی کند.

پیگیری با دندانپزشک شما می تواند مدت کوتاهی پس از تولد، پس از بهبودی شما انجام شود و معاینه باید تا زمان دوسال پس از حاملگی شما برنامه ریزی شود. برای سلامت دندان‌های کودکتان، ملاقات با دندانپزشک باید به محض بیرون آمدن اولین دندان او انجام شود، اما نه دیرتر از اولین تولدش.

از مراقبت از دندان در دوران بارداری خودداری نکنید

مسائلی که از مراقبت های دندانی ناشی می شوند نیز می توانند برای شما چالش هایی ایجاد کنند. در طول بارداری، شما با متخصصان و پزشکان زیادی در مورد سلامت خود و کودکتان مشورت خواهید کرد. با دندانپزشک باید به عنوان یک تیم توسعه دهنده تیم مراقبت های بهداشتی رفتار شود و اکثر خدمات و روش های دندانپزشکی هنوز هم می‌توانند در حین بارداری شما انجام شوند.

مراقبت های پیشگیرانه خوب و مراقبت های بعد از آن برای سالم نگه داشتن دهان و دندان شما مهم هستند. اگر به مراقبت های پیشگیرانه یا مراقبت های اضطراری نیاز دارید، از تماس با هدی دنت تردید نکنید. تیم دندانپزشکان ما مراقب شما و کودک هستند. ما با آگاهی و استفاده از روش های دندانپزشکی به روز مطمئن  میشویم بهترین مشاوره و مراقبت را دریافت کنید

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button