اثر شیر بر دندان کودک | هدی دنت

 

چه شیر مادر، چه شیر خشک یا شیر گاو، خوردن شیر بخش مهمی از رژیم غذایی در سال های اولیه کودکی را تشکیل می دهد. در میان سایر فواید، شیر سرشار از کلسیم است و دارای چربی برای تامین انرژی و رشد است. با این حال، ما همچنین می شنویم که شیر می تواند عاملی برای پوسیدگی در دندان های کودکان باشد. بنابراین آیا شیر واقعا برای دندان های کودک نوپا خوب است یا مضر؟ و چه زمانی باید مراقب باشیم؟

خوشبختانه این روزها، پوسیدگی زیادی در کودکان نوپا 1-3 ساله نمی بینم. با این حال، وقتی پوسیدگی (خراب شدگی) را در این گروه سنی می بینیم، می تواند بسیار چشمگیر باشد. گاهی اوقات، پوسیدگی می تواند بیشتر یا همه دندان های موجود در دهان را تحت تاثیر قرار دهد، می تواند به سرعت پیشرفت کند و به سادگی به مسئله ای برای نگرانی شما منجر شود. اصطلاحاتی مانند “پوسیدگی پرستاری”، “پوسیدگی شیشه ای” و “پوسیدگی در اوایل دوران کودکی” ممکن است برای توصیف این موارد استفاده شود. و علت وقتی که ما چنین مشکلاتی را می بینیم، به طرز عجیبی می تواند اغلب شیر باشد!

ما اخیراً مدتی را با کلاس مهدکودک 4 ساله کودکان گذراندیم و چند فعالیت بسیار ساده در رابطه با سلامت دندان انجام دادیم. یکی از این موارد شامل قرار دادن برش های مقوایی از مواد غذایی در دسته های غذاهای «خوب» و «گاهی اوقات» غذاها بود. بچه‌ها واقعاً در این کار خوب بودند، بیشتر آنها می‌توانستند تشخیص دهند که سبزیجات در دسته «خوب»، دونات‌ها در دسته «گاهی» و غیره هستند. با این حال، وقتی به ظرف شیر مقوایی رسیدیم، توافق کمتری وجود داشت. بیشتر افراد کلاس به بخش “خوب” اشاره کردند، اما به خصوص یک پسر خوش صدا وجود داشت که قاطعانه معتقد بود شیر برای دندان های ما مضر است و نباید در آنجا قرار داده شود. این به سرعت به یک مسابقه فریاد زدگی تبدیل شد که ما خودمان هم در این موضوع تردید داشتیم! بدیهی است که چیزهای زندگی همیشه سیاه یا سفید، خوب یا بد، سلامت یا ناسالم نیستند. اغلب ما نیاز داریم که علم مسائل را تجزیه کنیم تا توضیح دهیم که چرا برخی چیزها ممکن است در شرایط خاص خوب باشند و در برخی دیگر چندان خوب نباشند. اگرچه شیر به طور کلی باید در دسته «خوب» قرار بگیرد، اما شرایط خاصی وجود دارد که باید مراقب باشیم.

چه چیزی با شیر خوب است؟

بسیاری از ما به خوبی می دانیم که پوسیدگی (یا خراب شدگی) روی دندان ها توسط باکتری های موجود در پلاک همراه با قند ایجاد می شود. بیشتر اوقات قندی که در مورد آن صحبت می کنیم ساکارز یا به سادگی گلوکز است. برخی از باکتری‌های دهان در متابولیسم گلوکز خوب هستند و اسید را به عنوان یک محصول جانبی تشکیل می‌دهند. اگر برای مدت زمان کافی باقی بماند، این اسید است که می تواند پوسیدگی دندان را ایجاد کند. این فراوانی مصرف قند است که بیشتر به جای دوز قند در هر نقطه از زمان، مشکلات قابل توجهی ایجاد می کند.

به وضوح بعید به نظر می رسد که نوشیدن شیر باعث این امر شود. شیر سرشار از کلسیم است که می تواند از پوسیدگی دندان محافظت کند. PH بالایی دارد (نه اسیدی) و می تواند به عنوان یک بافر بسیار موثر عمل کند. و “قند” این است که شیر گلوکز نیست، بلکه لاکتوز است، که فقط توسط باکتری ها بسیار ضعیف به اسید تبدیل می شود. بنابراین در روند عادی وقایع، شیر نه تنها بعید است که باعث پوسیدگی دندان شود، بلکه ممکن است در واقع تا حدودی در برابر آن محافظت کند! این ممکن است منشأ «شیر و کلوچه» به عنوان یک ترکیب میان‌وعده معروف باشد، جایی که یک خوراکی شیرین تا حدودی با همراهی یک نوشیدنی برای بازگرداندن سریع pH و تعادل کلسیم در دهان جبران می‌شود.

اثر شیر بر دندان کودک | هدی دنت

چه زمانی شیر ممکن است بد شود؟

این می تواند کمی پیچیده باشد و ما مطمئناً در کودک 4 ساله توضیحی در این مورد نداشتیم. اما اساساً شیر می تواند در غلظت های بسیار کم در دوره های زمانی بسیار طولانی مشکل ایجاد کند. بعید است که این مورد در زندگی بزرگسالی مرتبط باشد، اما می تواند در سال های اولیه کودکی یک مسئله باشد. هنگامی که مقدار کمی شیر برای شستشوی دهان و دندان در مدت زمان طولانی باقی می‌ماند، باکتری‌های موجود در دهان می‌توانند سازگار شوند. باکتری هایی که به طور معمول لاکتوز را در شیر متابولیزه می کنند، می توانند سازگار شوند و شروع به استفاده موثر از لاکتوز برای تولید اسید کنند، همانطور که معمولاً در مورد سایر قندها (ساکارز یا گلوکز) اتفاق می افتد. با گذشت زمان، داشتن این باکتری‌های «تطبیق‌شده» و منبع ثابت لاکتوز شیر می‌تواند دستور العملی برای فاجعه باشد.

سناریوی اصلی که می بینیم موارد فوق اتفاق می افتد به طور سنتی با “تکیه کردن بطری” بوده است – عملی که در آن یک شیرخوار یا کودک نوپا با یک بطری پر از شیر به رختخواب فرستاده می شود که به آرامی چکه می کند یا در طول این مدت به دهان مکیده می شود. جریان شب لاکتوز موجود در شیر همراه با مدت زمان طولانی قرار گرفتن در معرض و جریان کم بزاق در طول خواب می تواند مشکلات قابل توجهی ایجاد کند.

پیشنهاد ما به شما

شیر به طور کلی یک نوشیدنی عالی و یک میان وعده عالی برای دندان ها و به طور کلی سلامتی است. از موقعیت‌های نادری که ممکن است شیر برای مدت طولانی با دندان‌ها تماس پیدا کند، باید اجتناب شود. به طور کلی، کودکان نوپا به طور ایده آل نباید برای مدت طولانی در طول خواب، باقی مانده غذا یا نوشیدنی را در اطراف دندان های خود باقی بگذارند. ساده ترین توصیه این است که وقتی بچه ها در خواب هستند، مطمئن شوید که دندان ها با بزاق، آب یا حتی باقی مانده خمیر دندان احاطه شده اند. اطمینان از اینکه دندان‌های کودکمان درست قبل از خواب تمیز می‌شوند و هیچ غذا یا نوشیدنی دنبال نمی‌شود ممکن است ساده به نظر برسد، اما یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی است که از دندانپزشک خود می‌شنوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button