دندان شیری| هدی دنت

 

 

اگر فکر می کنید لبخند بدون دندان کودکتان زیباست، فقط کافی است منتظر بمانید تا اولین دندان های او ظاهر شوند! کوچولوی شما به سرعت در حال بزرگ شدن است و اولین دندان های او قبل از اینکه متوجه شوید در دهان او ظاهر خواهد شد. در اینجا آنچه شما باید در مورد دندان های کودک خود بدانید، چرا آنها برای سلامت دندان مادام العمر مهم هستند و نحوه مراقبت از آنها از بدو تولد تا پیش دبستانی آورده شده است.

دندان های شیری چه زمانی وارد می شوند؟

نوزادان با تمام 20 دندان شیری در فک متولد می شوند. در حدود 6 ماهگی، اولین دندان‌ها از لثه‌ها می‌شکنند (معمولاً در قسمت جلویی پایین).

بقیه دندان‌های شیری کودک شما به تدریج در می‌آیند و بیشتر آنها در سن 3 سالگی ظاهر می‌شوند. در این مرحله، بچه‌ها معمولاً 10 دندان بالا و 10 دندان پایین دارند.

چگونه می توانم درد دندان درآوردن را تسکین دهم؟

هنگامی که دندان های شیری شروع به فشار دادن به لثه می کنند، نوزادان اغلب دارای لکه های حساس هستند. مالش ملایم لثه‌ها با انگشت تمیز، قاشق سرد شده یا گاز مرطوب می‌تواند آرامش‌بخش باشد. یک دندان گیر تمیز برای جویدن کودک شما نیز ممکن است کمک کند. برای ایمنی کودک خود و برای شست و شوی دندان های او یکی از مسواک های لاستیکی جامد را انتخاب کنید. از حلقه های پر از مایع یا دندان گیرهای پلاستیکی که ممکن است بشکنند یا لبه های تیز ایجاد کنند خودداری کنید.

در اینجا نکات بیشتری برای آرامش بیشتر کودک شما در هنگام دندان درآوردن آورده شده است. اگر کوچولوی شما خیلی بداخلاق است یا در حین دندان درآوردن دچار تب، مشکلات پوستی یا اسهال شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

دندان شیری| هدی دنت

آیا باید نگران حفره های دندان شیری باشم؟

ممکن است تعجب کنید که چرا دندان های شیری اهمیت دارند، زیرا در نهایت می افتند. اما به خاطر داشته باشید که دندان های کودک شما برای جویدن، اولین قدم در هضم سالم، ضروری است. دندان‌های شیری همچنین به کودکان کمک می‌کنند واضح صحبت کنند و لبخندی درخشان داشته باشند و در اوایل زندگی به آنها اعتماد به نفس می‌دهد.

دندان‌های شیری گاهی اوقات «بریس‌های طبیعی» نامیده می‌شوند، زیرا به تنظیم فاصله مناسب برای دندان‌های بزرگسالان کمک می‌کنند تا به درستی در بیایند – فرآیندی که از حدود ۶ سالگی شروع می‌شود.

6 گام کلیدی برای بدون حفره نگه داشتن دندان های شیری

حتی قبل از شکستن اولین دندان‌های کودک، پس از غذا به آرامی لثه ها را با پارچه مرطوب یا گاز پانسمان پاک کنید.

به محض ظاهر شدن دندان‌های شیری، آن‌ها را به‌آرامی دو بار در روز با یک برس کوچک و پرزهای نرم و کمی خمیر دندان حاوی فلوراید (به اندازه یک دانه برنج) مسواک بزنید. ابتدا باید دندان های کودک خود را مسواک بزنید و به تدریج به او کمک کنید تا در حین رشد چگونه مسواک زدن را بیاموزد.

هنگامی که کودک شما دو دندان را با هم لمس کرد، از یک رشته نخ دندان برای تمیز کردن بین آن استفاده کنید. این به حذف مواد غذایی باقیمانده بین دندان ها و زیر لثه کمک می‌کند.

بین 3 تا 6 سالگی، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به کودک خود آموزش دهید. نظارت کنید تا مطمئن شوید که آنها به تمام دندان های خود، از همه طرف (جلو، بالا و عقب) می‌رسند. درست مانند بزرگسالان، کودکان باید دو بار در روز و هر بار حداقل دو دقیقه با استفاده از مقداری خمیر دندان فلوراید به اندازه یک نخود مسواک بزنند. مسواک زدن در صبح و عصر معمولا بهترین کار است. ابزارهای مخصوص دندان مانند نخ دندانی از قبل می توانند نخ دندان کشیدن را برای دست های کوچک آسان تر کنند.

اطمینان حاصل کنید که کودک شما مقدار زیادی آب معمولی می نوشد. در بیشتر جوامع، منابع آب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، فلوراید اضافه کرده اند.

به رژیم غذایی کودک خود دقت کنید. باکتری های ایجاد کننده حفره از غذاها و نوشیدنی های شیرین تغذیه می کنند، از جمله آنهایی که فکر می کنید سالم هستند، مانند آب میوه، محصولات پخته شده و میله های غلات ساخته شده با عسل.

دندان شیری| هدی دنت

چه زمانی نوزادم را نزد دندانپزشک ببرم؟

اولین ویزیت دندانپزشکی فرزندتان را در هر زمانی پس از شکستن دندان های شیری، اما نه دیرتر از اولین تولد او، برنامه ریزی کنید. به این به عنوان یک “چکاپ خوب کودک” برای دندان های کودک خود فکر کنید. علاوه بر بررسی پوسیدگی ها و سایر مشکلات، دندانپزشک شما می تواند پیشنهاداتی را برای تمیز کردن دندان های کودک و نحوه برخورد با عادت هایی مانند مکیدن شست، که می تواند باعث خارج شدن دندان‌ها از وضعیت پوسیدگی خود شود، ارائه دهد. در اینجا نکات بیشتری برای برنامه ریزی اولین ویزیت دندانپزشکی فرزندتان وجود دارد.

اقدامات خاصی ممکن است دندانپزشک شما توصیه کند

سیلانت های دندانی روکش خاصی هستند که هر شیار و حفره روی دندان های عقب کودک شما (آسیاب ها) را پر می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که سیلانت ها روشی بسیار موثر برای جلوگیری از پوسیدگی این دندان‌ها هستند که برای جویدن سالم ضروری هستند. از دندانپزشک خود بپرسید که آیا سیلانت ها ایده خوبی برای کودک شما هستند یا خیر.

دندانپزشک شما همچنین ممکن است وارنیش فلوراید را به عنوان یک مکمل ضد حفره برای فلورایدی که فرزند شما از منابع دیگر دریافت می کند توصیه کند. این درمان سطحی ساده و بدون درد است و فقط چند دقیقه طول می کشد تا در مطب دندانپزشکی انجام شود.

وقتی دندان کودکم افتاد چه کار کنم؟

از دست دادن دندان یک نقطه عطف هیجان انگیز برای فرزند شما و برای شما نیز است!

اگر کودک شما احساس نگرانی می کند، به او اطمینان دهید که از دست دادن دندان های شیری بخشی طبیعی از رشد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button