دندان قروچه| هدی دنت

 

دندان قروچه وضعیتی است که در آن دندان های خود را به هم می سایید، قروچه می کنید یا به هم فشار می دهید. اگر این مشکل را  دارید، ممکن است به طور ناخودآگاه هنگام بیداری دندان های خود را بفشارید (براکسیسم بیدار) یا در هنگام خواب آنها را بفشارید یا بسایید ( دندان قروچه در خواب).

دندان قروچه در خواب یک اختلال حرکتی مرتبط با خواب در نظر گرفته می شود. افرادی که در طول خواب دندان های خود را روی هم فشار می دهند یا به هم می سایند (بروکس) بیشتر در معرض سایر اختلالات خواب مانند خروپف و وقفه در تنفس (آپنه خواب) هستند.

دندان قروچه خفیف ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. با این حال، در برخی از افراد، این می تواند به قدری مکرر و شدید باشد که منجر به اختلالات فک، سردرد، دندان های آسیب دیده و سایر مشکلات شود.

از آنجایی که ممکن است دندان قروچه در خواب داشته باشید و تا زمانی که عوارض ایجاد نشود از آن بی اطلاع باشید، مهم است که علائم و نشانه های دندان قروچه را بدانید و به طور منظم به دنبال مراقبت های دندانپزشکی باشید.

علائم

علائم و نشانه های دندان قروچه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دندان قروچه یا فشردن دندان ها، که ممکن است به اندازه کافی بلند باشد تا شریک خواب شما را بیدار کند

دندان هایی که صاف، شکسته، بریده شده یا لق شده اند

مینای دندان فرسوده شده، لایه های عمیق تر دندان شما را آشکار می کند

افزایش درد یا حساسیت دندان

عضلات فک خسته یا سفت، یا فک قفل شده که به طور کامل باز یا بسته نمی شود

درد یا درد فک، گردن یا صورت

دردی که شبیه گوش درد است، اگرچه در واقع مشکلی برای گوش شما نیست

سردرد مبهم که از شقیقه ها شروع می شود

آسیب ناشی از جویدن در داخل گونه شما

اختلال در خواب

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را دارید یا نگرانی های دیگری در مورد دندان ها یا فک خود دارید، به دندانپزشک یا پزشک خود مراجعه کنید.

اگر متوجه شدید که کودکتان دندان قروچه می کند – یا علائم یا علائم دیگری از این عمل دارد – حتماً در جلسه بعدی دندانپزشکی فرزندتان به آن اشاره کنید.

علل

پزشکان به طور کامل نمی دانند که چه چیزی باعث دندان قروچه می شود، اما ممکن است به دلیل ترکیبی از عوامل فیزیکی، روانی و ژنتیکی باشد.

فشردن دندان ها در بیداری ممکن است به دلیل احساساتی مانند اضطراب، استرس، عصبانیت، ناامیدی یا تنش باشد. یا ممکن است یک استراتژی مقابله ای یا یک عادت در حین تمرکز عمیق باشد.

فشردن دندان ها در خواب ممکن است یک فعالیت جویدن مرتبط با خواب باشد که با برانگیختگی در طول خواب همراه است.

عوامل خطر

این عوامل خطر ابتلا را افزایش می دهند:

فشار. افزایش اضطراب یا استرس می تواند منجر به دندان قروچه شود. خشم و ناامیدی نیز می تواند.

سن. دندان قروچه در کودکان خردسال شایع است، اما معمولاً در بزرگسالی از بین می رود.

نوع شخصیت. داشتن تیپ شخصیتی پرخاشگر، رقابتی یا بیش فعال می تواند خطر ابتلا به دندان قروچه را افزایش دهد.

داروها و سایر مواد. دندان قروچه ممکن است یک عارضه جانبی غیر معمول برخی از داروهای روانپزشکی، مانند برخی داروهای ضد افسردگی باشد. سیگار کشیدن، نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار یا الکل، یا استفاده از داروهای تفریحی ممکن است خطر ابتلا به دندان قروچه را افزایش دهد.

اعضای خانواده مبتلا به دندان قروچه انجام این عمل در خواب معمولاً در خانواده ها رخ می دهد. اگر این کار را انجام میدهید، سایر اعضای خانواده شما نیز ممکن است دندان قروچه یا سابقه آن را داشته باشند.

سایر اختلالات دندان قروچه می تواند با برخی از اختلالات سلامت روان و پزشکی مانند بیماری پارکینسون، زوال عقل، اختلال رفلاکس معده به مری (GERD)، صرع، وحشت شبانه، اختلالات مرتبط با خواب مانند آپنه خواب، و اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی (ADHD) مرتبط باشد.

عوارض

در بیشتر موارد عوارض جدی ایجاد نمی کند. اما انجام  شدید ان ممکن است منجر به موارد زیر شود:

آسیب به دندان ها، ترمیم ها، تاج یا فک شما

سردردهای تنشی

درد شدید صورت یا فک

اختلالاتی که در مفاصل گیجگاهی فکی (TMJs) که درست در جلوی گوش شما قرار دارند، رخ می‌دهند، که ممکن است هنگام باز و بسته کردن دهانتان صدای کلیک کردن به نظر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button