دهانشویه و موارد استفاده| هدی دنت
برای حفظ سلامت دندان‌ها و جلوگیری از مشکلات و بیماری‌هایی که می تواند لثه‌ها و دندان‌ها را تحت تاثیر قرار دهد مانند التهاب لثه، پلاک و سایر مشکلاتی که باعث ضعیف شدن دندان ها و بوی بد دهان می شود، باید یک روال تمیز کردن روزانه سه مرحله ای را دنبال کنید. سه مرحله یک برنامه روزانه مناسب عبارتند از: مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان با انواع دهانشویه.یک روال مراقبت از دندان که فقط شامل مسواک زدن باشد، تمام میکروب‌هایی را که می‌توانند روی سطح دندان‌ها، لثه‌ها و سایر سطوح غیردندانی تجمع کنند را از بین نمی‌برد و بنابراین تضمینی برای رعایت بهداشت مورد نیاز دهان شما نخواهد بود. بقایای مواد غذایی نیز می توانند بین دندان ها گیر کنند و مشکلات زیادی ایجاد کنند و با مسواک زدن   پاک نمی شوند.شاید بدانید که همه دهانشویه‌ها یکسان نیستند، انواع مختلفی از دهانشویه ها وجود دارند که با توجه به مواد فعالی که دارند می توانند اثرات متفاوتی داشته باشند. این مقاله انواع دهانشویه‌های موجود، فواید و کاربردهای آن‌ها را به شما معرفی می‌کند تا بتوانید بهترین دهان‌شویه را انتخاب کنید.

موارد استفاده از دهان شویه

برخی از انواع دهانشویه برای کمک به رفع مشکلاتی که بر دهان و دندان ها تأثیر می گذارد مانند کاهش پلاک، التهاب لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان استفاده می شود. این نوع دهانشویه ها درمانی محسوب می شوند و با مواد فعال موجود در آنها به حل این مشکلات کمک می کنند. در حالی که سایر دهانشویه ها صرفاً برای ایجاد نفس تازه و بدون داشتن هیچ گونه خاصیت ضد باکتریایی ساخته شده اند.بیشتر دهانشویه‌های درمانی را می توان بدون نسخه تهیه کرد، اما برخی از آنها با توجه به مواد تشکیل دهنده آنها نیاز به نسخه دارند.

مواد فعال مورد استفاده در دهان شویه‌ها

مواد موثر زیادی در انواع دهانشویه‌ها استفاده می‌شود که هر کدام اثرات و فواید خاص خود را دارند. آنها شامل
  1. ستیل پیریدینیم کلراید: برای کاهش بوی بد دهان به دهانشویه اضافه می شود.
2.کلرهگزیدین: می توان از آن برای کنترل پلاک و التهاب لثه استفاده کرد و به طور کلی نمی توان آن را بدون نسخه خریداری کرد.
  1. روغن های ضروری: به کنترل پلاک و التهاب لثه کمک می کند
  2. فلوراید: برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می‌شود
  3. پراکسید: به سفید شدن دندان‌ها کمک می کند
  4. سدیم فلوراید: برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و کمک به کاهش حساسیت دندان استفاده می شود.
  5. اکالیپتوس: به جلوگیری از پلاک و التهاب لثه کمک می کند
  6. پراکسید هیدروژن: برای سفید کردن دندان استفاده می شود و در نفوذ به بافت های سخت دندان‌ها بسیار موثر است.
دهانشویه و موارد استفاده| هدی دنت
دهانشویه و موارد استفاده| هدی دنت

انواع دهانشویه

انواع مختلفی از دهان شویه ها در بازار موجود است که با توجه به مواد تشکیل دهنده آنها می توان آنها را آرایشی یا درمانی دانست. دهانشویه اگر حاوی مواد کشنده میکروب نباشد ممکن است آرایشی در نظر گرفته شود

دهانشویه آرایشی:

همانطور که از نام آن مشخص است، هدف دهانشویه‌های آرایشی کنترل موقت بوی نفس و ایجاد طعم مطبوع در دهان بدون از بین بردن میکروب ها است، بنابراین اثر طراوت آنها برای مدت طولانی دوام نمی‌آورد.

دهانشویه فلوراید

دهانشویه فلوراید به بازسازی مینای ضعیف دندان در فرآیندی به نام معدنی سازی مجدد کمک می کند و دندان ها را در برابر پوسیدگی دندان مقاوم تر می کند. هنگامی که از دهانشویه فلوراید استفاده می کنید، به  حفظ سلامت دندان های خود کمک می کنید.فلوراید را می توان از بسیاری از منابع طبیعی مانند برخی از غذاها و بیشتر منابع آبی مانند رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و چاه‌ها به دست آورد، اما غلظت فلوراید در این منابع کمتر از سطحی است که شما برای ایجاد محافظت لازم از دندان خود نیاز دارید. استفاده از دهانشویه فلوراید به شما اطمینان می‌دهد که مقدار لازم فلوراید را برای جلوگیری از پوسیدگی دریافت می کنید.

دهانشویه ضد عفونی کننده

دهانشویه ضد عفونی کننده به از بین بردن باکتری‌هایی که باعث بوی بد دهان می شوند کمک می کند زیرا حاوی مواد کشنده باکتری است. روغن اکالیپتوس یک عامل ضد باکتری موثر است که در برخی از محصولات دهانشویه آنتی سپتیک برای کمک به کشتن باکتری ها و مبارزه با پلاک استفاده می شود. این گیاه از درخت اکالیپتوس (Eucalyptus globulus) استخراج می‌شود که مدت‌هاست به‌عنوان ضدعفونی‌کننده برای از بین بردن میکروب‌ها توسط بومیان سنتی استرالیا، زادگاه بومی درخت اکالیپتوس، استفاده می‌شود.

دهانشویه طبیعی

برای افرادی که به هر دلیلی استفاده از محصولات غیر الکلی را ترجیح می‌دهند، یک دهان شویه طبیعی انتخاب شماست! دهانشویه های طبیعی همان فواید دهانشویه های دیگر را دارند، با این تفاوت که ملایم و طعم ملایم تری دارند و الکل ندارند.
دهانشویه و موارد استفاده| هدی دنت
دهانشویه و موارد استفاده| هدی دنت

دهانشویه سفید کننده

امروزه مراقبت از دندان بیشتر به معنی محافظت از سلامت دندان و دهان شده است، زیرا داشتن دندان های سفید روشن و لبخندی جذاب نیز ضروری است. مردم علاقه زیادی به دریافت محصولات مراقبت از دندان با خاصیت سفید کنندگی دارند. یک دهانشویه سفید کننده می تواند مکمل کاملی برای برنامه سفید کردن دندان های خانگی شما باشد که به حذف لکه ها و درخشان کردن دندان های کدر کمک می کند.محافظت از دندان ها و سالم نگه داشتن آنها و عاری از پوسیدگی نیاز به مراقبت مداوم دارد. استفاده از دهانشویه مناسب موثر در از بین بردن میکروب‌هایی که پس از مسواک زدن زنده می‌مانند، تلاش‌های شما را مؤثرتر می‌کند و به شما کمک می‌کند دهان خود را برای مدت طولانی‌تری سالم نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button