تاثیر رفلاکس معده بر دندان| هدی دنت

 

رفلاکس اسید یک وضعیت بسیار ناراحت کننده برای هر کسی است، اما آیا می دانستید که می تواند به طور بی صدا به دندان های شما آسیب برساند؟ اول از همه، رفلاکس اسید زمانی است که اسید تولید شده توسط معده به سمت مری حرکت می کند و باعث درد قفسه سینه می شود که به عنوان سوزش سر دل شناخته می شود. همین اسید می تواند مینای دندان را از بین ببرد. مینای دندان، قوی ترین ماده در بدن شما، یک لایه بیرونی سخت است که از دندان ها در برابر دمای شدید، اسیدها و مواد شیمیایی محافظت می کند.

با این حال، در حالی که این پوسته قوی است، می تواند به مرور زمان فرسایش یابد و دندان های شما را در برابر پوسیدگی و خراب شدن آسیب پذیر کند. اولین سرنخ شما ممکن است این باشد که غذاها، نوشیدنی‌ها و شیرینی‌های سرد یا گرم اکنون دندان‌های شما را آزار می‌دهند، در حالی که قبلا هرگز این کار را نکرده بودند. این به این دلیل است که این مواد از طریق سوراخ های روی مینای دندان وارد می شوند و اعصاب داخل را تشدید می کنند.

نکات

چیزهای زیادی وجود دارند که می توانند مینای دندان را از بین ببرند، مانند شیرینی های زیاد، غذاهای ترش، خشکی دهان، پرخوری عصبی، نوشیدن زیاد، داروهای حاوی اسید، مسواک زدن بیش از حد سخت و دندان قروچه. شاید آسیب رسان ترین آنها برای دندان های شما بیماری رفلاکس اسید باشد که به نام GERD شناخته می شود. این نکات را برای جلوگیری از آسیب رفلاکس اسید به دندان ها بررسی کنید:

تاثیر رفلاکس معده بر دندان| هدی دنت

  1. 1. مراقبت خوب از دندان

هر شش ماه یکبار برای تمیز کردن و بررسی کامل به دندانپزشک خود مراجعه کنید

از مینای دندان شما هر روز طبق دستور مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و به دندانپزشک خود اطلاع دهید

هر موضوعی که ممکن است به شما مربوط باشد

  1. رفلاکس اسید خود را تحت کنترل نگه دارید

این با مراجعه به متخصص گوارش شما شروع می شود. پزشک می‌تواند راه‌هایی را برای کنترل رفلاکس اسید به شما توصیه کند تا اسید در وهله اول نتواند به دندان شما برسد. ممکن است از شما خواسته شود که وزن کم کنید، از غذاهای اسیدی خودداری کنید، وعده های غذایی کوچکتر بخورید، راحت بخوابید، از دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا خوردن، ترک سیگار و کاهش مصرف الکل خودداری کنید.

  1. رژیم غذایی خود را مرور کنید

آنچه می خورید می تواند باعث ایجاد استرس بی مورد در شما شود. مصرف نوشابه ها، مرکبات و نوشیدنی ها و حتی سس پاستا را کاهش دهید. یا، به عنوان مثال، می توانید از آب پرتقال کم اسید استفاده کنید.

  1. از طریق نی بنوشید

اگر باید نوشابه یا آبمیوه بنوشید، از نی استفاده کنید تا مایع از دندان شما دور شود و نتواند دندان شما را تحت تاثیر قرار دهد.

  1. فقط آدامس بدون قند بجوید تا میزان اسید موجود در دهان کاهش یابد.

آدامس همچنین این مزیت را دارد که به شما کمک می کند بزاق بیشتری تولید کنید

دندان ها را با مواد معدنی تقویت می کند.

  1. از مسواک زدن بلافاصله بعد از غذای اسیدی خودداری کنید.

یک ساعت یا بیشتر صبر کنید، سپس با یک مسواک نرم مسواک بزنید. این به این دلیل است که غذاهای اسیدی تمایل به نرم کردن مینای دندان دارند و شما نمی خواهید به سختی روی مینای نرم مسواک بزنید.

  1. یک خمیر دندان و دهانشویه حاوی فلوراید برای دندان های حساس انتخاب کنید.

از دندانپزشک خود بخواهید بهترین راه حل را برای شما پیدا کند.

نکات بیشتر:

بعد از غذا یک تکه پنیر یا لیوان شیر بخورید تا اثرات آن از بین برود

اسید بعد از خوردن یا نوشیدن دهان خود را با آب بشویید. در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید، به خصوص اگر از خشکی دهان رنج می برید.

تاثیر رفلاکس معده بر دندان| هدی دنت

ترمیم آسیب دیدگی دندان

ممکن است تعجب کنید که آیا مینای دندان پس از آسیب دیدگی قابل ترمیم است یا خیر. این بستگی به میزان آسیب دارد، اما مجدداً برای یک راه حل سفارشی به دندانپزشک خود مراجعه کنید. شما ممکن است کاندیدای خوبی برای باندینگ دندان باشید، که می تواند با پوشاندن دندان های فرسوده، تراشیده یا تغییر رنگ، از دندان آسیب دیده محافظت کند.

اگر دندانپزشک متوجه شود که شما مقدار زیادی از پوسته بیرونی را از دست داده اید، ممکن است برای جلوگیری از آسیب بیشتر، دندان را با روکش بپوشاند.

نکته اصلی این است که از سلامت دندان خود مراقبت کنید، به خصوص اگر به بیماری ریفلاکس معده به مری یا GERD مبتلا هستید. این به این دلیل است که شما در معرض خطر سایش و فرسایش دندان هستید، اما بدترین بخش این است که ممکن است حتی آن را ندانید. رفلاکس یا ریفلاکس بدون کنترل می تواند منجر به دندان های نازک، تیز و حفره دار شود.

از آنجایی که بیماران اغلب تا دیر نشده از آسیبی که فرسایش ناشی از رفلاکس ایجاد کرده است آگاه نیستند، مهم است که این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهیم. برای کمی پس زمینه به طور مثال بدانید که سطح pH پایین نشان دهنده اسید بیشتر است، در حالی که سطح pH بالا نشان دهنده اسید کمتر است. مینای دندان در pH 5.5 شروع به فرسایش می کند. در نظر بگیرید که اسید معده دارای pH پایین 2.0 است که به این معنی است که برای دندان ها بسیار مضر است.

مطالعات نشان می دهد که حدود نیمی از بیماران مبتلا به GERD نسبت به افراد سالم دارای سایش و فرسایش قابل توجه دندان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button