تاثیر ویپ بر دندان | هدی دنت

 

ویپ نوعی سیگار الکترونیکی است که برای اولین بار به عنوان راهی ایمن و مفید برای افراد سیگاری برای ترک عادت نیکوتینی خود معرفی شد. با این حال، سوالات زیادی در مورد ایمنی آن مطرح می شود. مشخص شده است که برای سلامت دهان و دندان مضر است و همچنین احتمالاً با مشکلات شدید قلبی و تنفسی مرتبط است.

ویپینگ چیست؟

ویپینگ عمل استنشاق و بازدم بخار آزاد شده توسط دستگاه ویپ است. بسیاری از دستگاه ‌ها این بخار آب را تولید می‌کنند، از جمله ویپ ‌ها، سیگار های الکترونیکی.

دستگاه ویپ از یک باتری، قطعه دهانی، جزء گرمایشی و کارتریج برای مایع الکترونیکی تشکیل شده است. هنگامی که یک بخار دود می شود، باتری سوخت جزء گرمایشی را تامین می کند و مایع الکترونیکی را به یک آئروسل تبدیل می کند. سپس این بخار استنشاق و بازدم می شود. این مایع از طعم دهنده ها، مواد شیمیایی و گاهی اوقات نیکوتین تشکیل شده است. به طور فزاینده ای اعتقاد بر این است که مواد شیمیایی سمی مایع باعث مشکلات تنفسی و قلبی می شود.

اثرات ویپینگ بر سلامت دهان

ویپینگ می تواند تهدیدات زیادی برای سلامت دهان و دندان شما ایجاد کند. این شامل:

بیماری لثه

هنگام سیگار کشیدن، نیکوتین موجود در سیگار معمولی و سیگارهای الکترونیکی با تنگ کردن رگ‌های خونی که اکسیژن لثه‌ها را تامین می‌کنند، باعث عقب‌رفتن بافت لثه می‌شود. این منجر به بیماری به نام پریودنتیت می شود که در آن باکتری به ریشه ها می رسد و باعث بیماری لثه و در نهایت از دست دادن دندان می شود. بدون حمایت از ریشه دندان، دندان ها شل می شوند و باید برداشته شوند. علاوه بر این، تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ارتباط مستقیمی بین مصرف دخانیات و سرطان پانکراس را نشان می دهد.

اثرات بلند مدت ویپ هنوز در حال بررسی است، اما یافته های اولیه خطرات مشابه سیگار کشیدن را نشان می دهد. مانند سیگاری‌ها و مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی، مصرف‌کنندگان ویپ می‌توانند بوی بد دهان، خشکی دهان، زخم‌های دهان، دندان‌های لکه‌دار و پوسیدگی دندان را تجربه کنند. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه کوئین مری لندن انجام شد نشان داد که تقریباً 10 درصد از بزرگسالان سیگارهای الکترونیکی را امتحان کرده‌اند، بنابراین درک اثرات بالقوه سلامت دهان مرتبط با استفاده از سیگار الکترونیکی مهم است. اگر سیگار می‌کشید یا از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنید و علائمی مانند زخم یا خونریزی لثه را تجربه می‌کنید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند توصیه هایی برای ترک سیگار ارائه دهند که هم از سلامت دهان و هم سلامت کلی شما حمایت می کند.

تاثیر ویپ بر دندان | هدی دنت

بوی بد دهان

اگرچه این عمل باعث بوی بد دهان نمی شود، اما می تواند به این مشکل کمک کند. هنگام کشیدن ویپ، بخار آئروسل حاوی نیکوتین طعم‌دار و گلیسیرین گیاهی را استنشاق می‌کنید. این می تواند باعث خشکی دهان شود و این می تواند مستقیماً به بوی بد دهان کمک کند. علاوه بر این، مواد سرطان‌زای موجود در دود می‌توانند دهان شما را تحریک کرده و باعث ایجاد زخم‌هایی شوند که می‌توانند عفونی شوند. و درست مانند سیگار، ویپینگ می تواند به بافت لثه شما آسیب برساند و منجر به از دست دادن دندان شود.

دهان خشک

اگر هنگام استعمال دخانیات دچار خشکی دهان می‌شوید، به این معنی است که خشکی دهان دارید – وضعیتی که به طور کلی در سیگار کشیدن بسیار رایج است. از آنجایی که کشیدن ویپ شما را در معرض مواد شیمیایی مانند گلیسیرین قرار می دهد، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان دهان و سایر بیماری های دهان هستید. رعایت بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه به منظور جلوگیری از تجمع باکتری در دهان بسیار مهم است. و اگر متوجه شدید که نفس شما به خصوص پس از استعمال بخارات بد است، مطمئن شوید که هر روز مقدار زیادی آب می نوشید. آب بدن شما را هیدراته نگه می دارد و به بازگرداندن رطوبت به دهان شما کمک می کند.

تغییر رنگ دندان

معمولاً برای کاربران ویپینگ مشاهده می شود که دندان هایشان تغییر رنگ داده است، به خصوص در جایی که دستگاه سیگار الکترونیکی در دهان نگه داشته می شود. این احتمالاً به دلیل نیکوتین و قطران موجود در سیگارهای الکترونیکی است. نیکوتین باعث ایجاد لکه های زرد روی دندان ها می شود و قطران تیره رنگ است. با گذشت زمان، این می تواند باعث یا کثیف شدن دندان ها شود. علاوه بر این، اگر دندان‌ها به طور منظم پس از ویپینگ مسواک نشوند، تجمع پلاک می‌تواند منجر به تغییر رنگ دندان نیز شود. بهترین راه برای کاهش این مشکل، مسواک زدن دندان های خود به محض اتمام جلسه ویپ است. این به جلوگیری از هرگونه لکه دار شدن طولانی مدت دندان کمک می کند.

مواد شیمیایی موجود در سیگار می تواند مینای دندان را نیز از بین ببرد. این باعث می شود دندان ها ضعیف و زرد به نظر برسند. مینا لایه بیرونی محافظ دندان است و در صورت ساییدگی می تواند آن را مستعد حساسیت و پوسیدگی کند. با ترک سیگار و استفاده از بخار به جای آن، به ارتقای سلامت دهان و دندان کمک خواهید کرد.

آیا ویپینگ دندان ها را لکه دار می کند؟

تبلیغ کنندگان، ویپینگ را به عنوان جایگزین سالم تری برای سیگار کشیدن یا ماری جوانا تبلیغ می کنند. اما هنوز هم مزایای سلامتی زیادی در ارتباط با ویپ وجود دارد. خوشبختانه یکی از عوامل مثبت در مورد ویپینگ این است که دندان ها را لکه دار نمی کند یا باعث بوی بد دهان نمی شود. از سوی دیگر، کشیدن سیگار منجر به زردی و تغییر رنگ دندان ها می شود.

آیا مواد شیمیایی موجود در ویپ ها می توانند باعث سرطان دهان شوند؟

مطالعات نشان می دهد که مصرف ویپ می تواند باعث سرطان دهان شود. مواد شیمیایی موجود در محصولات ویپینگ مانند فرمالدئید، متیل گلیوکسال و آکرولئین سرطان زا هستند و می توانند DNA افراد را تغییر دهند. اجزای آئروسل موجود در بخارات با افزایش احتمال ابتلا به سرطان مرتبط هستند.

برخی از ویپینگ برای ترک سیگار استفاده می کنند. آیا کاردرستی است؟

پاسخ کوتاه در اینجا منفی است.

هنگامی که مردم ویپ مصرف می کنند، ویپ برای گرم کردن مایعات الکترونیکی تا حد تبخیر کار می کنند. مطالعات حکایتی نشان می‌دهد که برخی از سیگاری‌ها برای کمک به ترک سیگار از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند، اگرچه شواهد علمی کمی برای تأیید این ادعا وجود دارد.

مطالعات نشان داده است که مواد شیمیایی موجود در مایعات الکترونیکی ممکن است برای سلامتی کاربران خطرناک باشد. این مواد شیمیایی شامل نیکوتین است که یک ماده بسیار اعتیادآور است. نیکوتین همچنین می تواند به ریه ها آسیب برساند اگر از طریق ویپ مصرف شود. همچنین، بسیاری از مایعات الکترونیکی حاوی مواد مضر دیگری مانند فرمالدئید، پروپیلن گلیکول، دی استیل، آکرولئین و هیدروکینون هستند. به این دلایل، انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که از این عمل خودداری کنید، و آکادمی دندانپزشکی عمومی بیان می کند که استنشاق این مواد به طور کلی بی خطر نیست.

بهداشت دهان و دندان توصیه شده برای ویپرها

یک دهان هیدراته از خشک شدن دهان شما جلوگیری می کند و به شما کمک می کند تا سلامت دندان خود را حفظ کنید. علاوه بر این، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز می تواند گام مثبتی در به حداقل رساندن خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و اختلالات لثه باشد.

مراجعه منظم به دندانپزشکان هر شش ماه یک بار به شما کمک می کند تا از سلامت دهان و دندان شما در اوج شرایط اطمینان حاصل کنید. به عنوان یک اقدام احتیاطی، غربالگری سرطان دهان را انجام دهید تا ضایعات یا التهاب روی زبان، لثه یا سایر نواحی دهانتان بررسی شود.

برای گرفتن وقت مشاوره از دندان پزشک های ما می توانید فرم تماس با ما را پر کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button