اثر قلیان بر دندان | هدی دنت

 

قهوه خانه ها و کافه‌هایی که در آن ها شما مجاز به سیگار کشیدن هستین، در جای جای شهرها کمی محبوب‌تر می‌شوند، اما این شکل از تفریح و سیگار کشیدن می‌توانند به شدت به دندان‌ها و سلامت دهان و دندان شما آسیب بزنند. طبق تحقیقات منتشر شده در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا، کشیدن قلیان با موارد زیر مرتبط است:

بیماری لثه

سرطان دهان

سرطان مری

دندان های لکه دار

سرطان ریه و بیماری قلبی

بیش از 2 میلیون آمریکایی گزارش داده اند که بدون قلیان یا ویپ سیگار می کشند، اما بسیاری از آنها معتقدند که آنها از سیگارهای سنتی ایمن تر هستند زیرا دود استنشاق شده از طریق قلیان کمتر از سیگار است. گفته می شود، یک سیگار اغلب در چند دقیقه تمام می شود، در حالی که کشیدن قلیان می تواند حدود یک ساعت طول بکشد، به این معنی که شما در مقایسه با یک سیگار کوچک بسیار بیشتر از قلیان استنشاق می کنید. این بدان معنا نیست که یکی بهتر از دیگری است، فقط هر دو خطرات قابل توجهی برای دهان شما دارند.

قلیان ها و سلامت دهان شما

یکی از مسائل نگران کننده در مورد قلیان این است که آنها می توانند جمعیت جوان تری را به خود جذب کنند. از آنجایی که می توان از تنباکوی طعم دار خاص استفاده کرد، نوجوانان ممکن است به طعم های توت فرنگی، چای یا نعناع که چایخانه ها ارائه می دهند جذب شوند. تحقیقات نشان داد که تقریباً از هر 3 نوجوان بین 13 تا 15 سال، 1 نفر و همچنین 20 درصد از دانشجویان، قلیان را امتحان کرده اند. دلیل دیگر جذاب بودن آن این است که همیشه محدودیت سنی برای خرید لوازم ضروری وجود ندارد.

سازمان بهداشت جهانی گزارش می دهد که یک بار کشیدن قلیان می تواند معادل کشیدن 100 نخ سیگار باشد. ممکن است تمیزتر و خنک تر از کشیدن سیگار به نظر برسد، اما می تواند مشکلات زیادی برای دهان و دندان شما ایجاد کند، بنابراین سعی کنید به هر قیمتی از این عادت اجتناب کنید.

ما جذابیتی را که یک وعده قلیان می تواند به ارمغان بیاورد را درک می کنیم، اما دندان های شما باید تا آخر عمر برای شما دوام بیاورند، بنابراین با زیاده روی در مصرف قلیان یا ویپ، سلامتی آنها را به خطر نیندازید. بسیاری از فعالیت‌ های اجتماعی دیگر وجود دارند که بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر منفی نمی‌گذارند، بنابراین اگر برخی از دوستانتان مایل به قلیان هستند، راه‌های جایگزین را پیشنهاد دهید. و مانند همیشه، مطمئن شوید که به طور مرتب دندان های خود را مسواک می زنید، نخ دندان می کشید و برای معاینات سالانه به دندانپزشک خود مراجعه می کنید. ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که دندان‌های شما برای دهه‌های آینده محکم و سفید می‌مانند، بنابراین با تصمیم‌گیری هوشمندانه در مورد تنباکو شروع کنید.

اثر قلیان بر دندان | هدی دنت

قلیان در برابر سیگار: آیا کشیدن قلیان برای دهان شما بی خطرتر است؟

آیا می دانستید که تا 20 درصد از دانش آموزان و دانشجویان  1 بار قلیان کشیده اند؟ در حالی که سیگار کشیدن در چند سال گذشته کاهش یافته است، مصرف قلیان در حال افزایش است، احتمالاً به این دلیل که برخی افراد معتقدند که برای دهان شما بهتر از سیگار است. متأسفانه این یک افسانه است و کشیدن قلیان با بسیاری از بیماری های دهان و دندان و سلامت کلی همراه است. برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا در آینده از کشیدن قلیان اجتناب کنید یا خیر.

قلیان چیست؟

قلیان که به آن نرگیل نیز گفته می شود، لوله آبی است که به اتاقک دود، کاسه، لوله کش، شلنگ و دهانه متصل می شود. تنباکوی مخصوص طعم دار ساخته شده گرم می شود و دود آن از طریق تنگ آب راه می یابد و سپس می تواند از طریق شیلنگ و دهانی استنشاق شود.

تنباکو در طعم‌های بسیاری مانند توت‌فرنگی، نعناع، چای ادویه‌دار و سایر طعم‌ها وجود دارد. مقدار نیکوتین مصرفی در این تنباکو معمولاً تنظیم نمی شود.

اثر قلیان بر دندان | هدی دنت

قلیان در برابر سیگار

از آنجایی که تنباکوی موجود در قلیان برخلاف سیگار طعم‌دار است، سیگاری‌ ها ممکن است بر این باور باشند که کشیدن قلیان سالم ‌تر از سیگار کشیدن است، یا حداقل این که قلیان حاوی مواد بدی به نام نیکوتین است. با این حال، قلیان نیکوتین بسیار، همان ماده اعتیاد آور موجود در سیگار را تولید می کند.

در واقع، مصرف کنندگان قلیان ممکن است نیکوتین سمی بیشتری نسبت به سیگاری ها جذب کنند، دلیل آن نحوه استفاده از قلیان است. این به این دلیل است که یک جلسه کشیدن قلیان می تواند تا 80 دقیقه طول بکشد و در نتیجه فرد سیگاری بین 50 تا 200 پک دریافت کند.

علاوه بر این، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها خاطرنشان می کند که دود استنشاق شده در یک وعده قلیان 90000 میلی لیتر است. دود استنشاق شده هنگام کشیدن یک نخ سیگار 500-600 میلی لیتر است.

آیا قلیان برای دهان و سلامت شما بهتر است؟

اکنون که متوجه شدیم قلیان ها سالم نیستند، بیایید در مورد تأثیر آن بر سلامت دهان و دندان صحبت کنیم.

قلیان کشیدن با بیماری لثه، سرطان دهان، سرطان مری و خشکی حفره مرتبط است.

مشکلات سلامت دهان و دندان ناشی از کشیدن قلیان بی شباهت به سیگار کشیدن نیست – به عنوان مثال، کندی بهبودی پس از کشیدن دندان، بوی بد دهان و لکه‌دار شدن دندان‌ها.

علاوه بر این، کشیدن قلیان می تواند بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. طبق گفته انجمن قلب آمریکا، می تواند مشکلات زیر را ایجاد کند:

افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و معده

کاهش عملکرد ریه

کاهش باروری در مردان و زنان

افزایش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی

افزایش خطر انتقال سل یا تبخال به دلیل استفاده مشترک از دهانه قلیان

اگر نگران تأثیرات سلامت دهان یا سلامت کلی بدن خود در برابر قلیان هستید، بهترین کار این است که آن را ترک کنید… یا بهتر از آن، اگر قبلاً سیگار نکشیده اید، سیگار را شروع نکنید! پزشک یا دندانپزشک شما می تواند منبع خوبی برای باشد. آنها می توانند به شما در یافتن ابزارهای مورد نیاز برای ترک یا پاسخ دادن به سؤالات مربوط به خطرات سلامتی مرتبط با سیگار کشیدن قلیان کمک کنند.

مقالات مرکز مراقبت از دهان توسط یک متخصص پزشکی دهان و دندان بررسی می شود. این اطلاعات فقط برای اهداف آموزشی است. این محتوا قرار نیست جایگزینی برای مشاوره، تشخیص یا درمان حرفه ای پزشکی باشد. همیشه از دندانپزشک، پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط مشاوره بگیرید. هدی دنت هم می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button